Wejdź na szlak i dostrzeż nadzieję w życiu codziennym

fot. Radio Rodzina

W Roku Jubileuszowym wierni zachęcani są do nawiedzania kościołów jubileuszowych. Archidiecezja Wrocławska, by pomóc w przeżywaniu tego czasu stworzyła Szlaki Nadziei. Czym one są? Jak wejść na taki szlak? Do czego jesteśmy zaproszeni w Roku Jubileuszowym? Na te pytania odpowiada bp Maciej Małyga.

Szlaki Nadziei to trasy pielgrzymkowe, które wiodą przez różne zakątki archidiecezji wrocławskiej. Mają one pomóc wiernym w głębszym, duchowym przeżyciu czasu jubileuszu. Papież Franciszek zachęca, by w Roku Jubileuszowym pielgrzymować, szczególnie do specjalnie wybranych kościołów, a także do odwiedzania miejsc, które są symbolami nadziei w społeczeństwie.

W archidiecezji wrocławskiej takimi miejscami są np. Centrum Historii Zajezdnia, okno życia przy Fundacji „Evangelium Vitæ” Sióstr Boromeuszek czy hospicjum Bonifratów.

O tym, co znajduje się na Szlakach Nadziei mówi bp Maciej Małyga.

Po archidiecezji wrocławskiej można podróżować po różnych szlakach tematycznych.

Rodzaje szlaków:

  • Szlak młodych – dedykowany młodzieży, prowadzący m.in. przez Maciejówkę,
  • Szlak pojednania – łączący miejsca związane z historią i przebaczeniem, np. Centrum Historii Zajezdnia i Muzeum Archidiecezjalne,
  • Szlak świętej Jadwigi – obejmujący Wrocław, Trzebnicę i okoliczne miejscowości,
  • Wielki szlak diecezjalny – trasa o długości ponad 400 km, zataczająca koło wokół całej archidiecezji.

Jak rozpocząć podróżowanie Szlakami Nadziei?

Każde miejsce na Szlakach Nadziei swoim przeznaczeniem czy historią świadczy o nadziei. Szlak Pojednania rozpoczyna Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, czyli miejsce ważne dla lokalnej historii.

Podczas pielgrzymki po Szlakach Nadziei można zbierać pieczątki do Paszportów pielgrzyma – zarówno tych elektronicznych jak i tych papierowych. Każda z 67 pieczątek ma w sobie literę, z których układa się później hasło.

W trakcie Roku Jubileuszowego odbędą się też dwa wydarzenia, na których będzie można zdobyć niepowtarzalne pieczątki – Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę oraz Pielgrzymka do Trzebnicy.
To jest zachęta – mówi bp Małyga.

 Jak mówi bp Małyga, wszystko zostało stworzone po to, żeby w roku jubileuszowym jeszcze raz móc dobrze przeżyć sakrament spowiedzi. We wszystkich kościołach jubileuszowych odbywają się wspólnotowe nabożeństwa, które przygotowują m.in. do spowiedzi indywidualnej. Rozpiskę z terminami mszy i modlitw w kościołach jubileuszowych można znaleźć w aplikacji oraz na stronie Pielgrzymi Nadziei.

Bp Maciej rozpoczął już pielgrzymowanie Szlakami Nadziei. Przebył już szlak młodych i szlak pojednania. Bp Małyga mówi jakie trasy jeszcze mu zostały, a także od której można zacząć swoją przygodę z pielgrzymkami nadziei.

Szlaki Nadziei to okazja do duchowego wzrostu, refleksji i przeżycia Roku Jubileuszowego w sposób aktywny i świadomy. To nie tylko wędrówka po miejscach świętych, ale także podróż ku głębszemu spotkaniu z Bogiem i drugim człowiekiem.

Posłuchaj rozmowy

Część 1

Część 2

Część 3

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl